آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | ارثی بودن سرطان تخمدان حقیقت دارد ؟

ارثی بودن سرطان تخمدان حقیقت دارد ؟

آیا سرطان تخمدان من ارثی است؟

اگر شما دچار سرطان تخمدان هستید و این سوال برای تان پیش آمده است که آیا سرطان تخمدان شما ارثی است یا خیر به شما پیشنهاد می کنیم که این مقاله را از دست ندهید. ارثی بودن سرطان تخمدان مسئله بسیار مهمی است که نیاز به بررسی از زوایای مختلف دارد چرا که این اختلال ممکن است تعداد زیادی از زنان یک خانواده را درگیر کند. پس با ما همراه باشید.

منظور از ارثی بودن سرطان تخمدان چیست؟

سرطان ارثی یا سرطان خانوادگی، سرطانی است که به علت انتقال ژن جهش یافته عامل بروز سرطان به وجود می آید. ارثی بودن سرطان تخمدان نیز در همین مقوله قرار دارد. یعنی اگر خواهر مادر مادر بزرگ یا خاله شما دچار سرطان تخمدان باشند احتمال بروز آن در شما نیز وجود خواهد داشت.

 آزمایشگاه ژنتیک اصفهان |  ارثی بودن سرطان تخمدان

از کجا بدانم دچار سرطان تخمدان ارثی هستم؟

اقدامات متعددی برای تعیین ارثی بودن سرطان تخمدان وجود دارد. به طور کلی برخی از انواع سرطان‌های ارثی تخمدان ریسک ابتلا به سایر انواع سرطان ها از قبیل سرطان سینه را افزایش می دهند. به همین دلیل شما باید برای کنترل این وضعیت کاری انجام دهید.

سرطان تخمدان ارثی می تواند تعدادی از اعضای خانواده که دارای ژن جهش یافته عامل سرطان ارثی تخمدان هستند را درگیر کند. همه زنانی که دچار سرطان تخمدان می شوند صرف نظر از سابقه خانوادگی ابتلا به این اختلال باید آزمایش ژنتیک برای بررسی جهش در ژن های BRCA2 و BRCA1 را بدهند.

یکی از مراجعین ما می گوید:

در خانواده من سابقه ابتلا به سرطان تخمدان وجود ندارد فقط عمویم دچار سرطان روده شده بود به علت بیماری فوت کرد. من اصلا نمی دانستم که ریسک بروز سرطان در میان اعضای خانواده وجود دارد و می توان توسط آزمایش ژنتیک به وجود آن پی برد.

باید خدمت شما عرض کنیم که احتمال جهش در ژن های BRCA2 و BRCA1 همه خانواده ها وجود دارد اما یهودیان اشکنازی ده برابر بیشتر از سایر افراد دچار جهش در ژن های BRCA2 و BRCA1 می شوند به این ترتیب بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان قرار می گیرند.

مطالب خواندنی و مرتبط : 

 

مرکز ژنتیک پزشکی کاریوژن

 

به این نوشته امتیاز دهید: