تست های ژنتیک

آزمایش ژنتیک ارزان (معرفی آزمایشگاه)+ لیست 4تایی تعرفه آزمایش

بسیاری از افراد برای انجام آزمایش ژنتیک دغدغه پرداخت هزینه بالای آن را دارند که این نگرانی کاملا بجا است. این روزها پیدا کردن آزمایشگاهی که آزمایش ژنتیک ارزان انجام دهد، کمی مشکل خواهد بود. در این مقاله سعی داریم با معرفی آزمایشگاه معتبر و لیست تعرفه قیمت آن به شما کمک کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آزمایش ژنتیک ارزان

برای انجام آزمایش‌های ژنتیک، وجود کارشناسانی که دقت نظر بالایی در تحلیل آزمایش داشته باشند، مهم‌ترین مسئله است. کاریوژن، بهترین آزمایشگاه ژنتیک اصفهان است که به صورت تخصصی در حوزه آزمایش‌های ژنتیک و سرطان فعالیت می‌کند. با مراجعه به این آزمایشگاه می‌توانید در کم‌ترین زمان ممکن، آزمایش خود را انجام دهید.

آزمایش ژنتیک ارزان در آزمایشگاه کاریوژن اصفهان

لیست آزمایش ژنتیک ارزان در آزمایشگاه

برای راحتی کار شما در این قسمت، میانگین تعرفه آزمایش ژنتیک ارزان را در آزمایشگاه‌های مختلف معتبر در زیر آورده‌ایم. مبالغ جدول زیر به صورت حدودی است و واضح است که پیش از انجام آزمایش می‌توانید با مرکز تماس بگیرید و هزینه دقیق آن را از کارشناسان مربوطه جویا شوید.

ردیف

نوع آزمایش بازه قیمتی ( تعرفه 1402)

1

آزمایش‌های سیتوژنتیک، تشخیص پیش از تولد

از حدود 900 هزار تومان تا 4 میلیون تومان

2

آزمایش‌های مولکولی و تشخیص پیش از تولد

از 700 هزار تومان تا 8 میلیون تومان

3

تست‌های عفونی مولکولی

از 800 هزار تومان تا 3 میلیون تومان

4 آزمایش‌های تخصصی تشخیص سرطان

از 700 هزار تومان تا 4 میلیون تومان

آزمایش ژنتیک چگونه انجام می شود؟

تست‌ها و آزمایش‌های ژنتیک می‌تواند بر روی پوست، مایع آمنیوتیک و خون انجام شود. در مورد آزمایش ژنتیک جنین، معمولا غربالگری با استفاده از نمونه خونی که از والدین گرفته می‌شود، قابل تشخیص است. علاوه بر این موارد، مایعی که در شکم مادر در دوران بارداری وجود دارد هم گزینه مناسبی برای تست ژنتیک است. با آزمایش هر کدام از این موارد، کارشناسان به اطلاعات کاملی از هویت فرد دست می‌یابند.

معمولا دریافت جواب آزمایش از آزمایشگاه‌های ژنتیک ممکن است چند روز طول بکشد که به علت دقت بالای کار، این زمان کاملا طبیعی است. پیشنهاد می‌کنیم برای انجام هر گونه آزمایش یا تست ژنتیک به سراغ آزمایشگاهی بروید که به دقت نتایج را بررسی کنند و آن را به صورت محرمانه نگه دارند و جواب آزمایش را تنها به فرد آزمایش دهنده تحویل دهند. آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کاریوژن علاوه بر دقت در تمام مراحل و انجام آزمایش ژنتیک ارزان و قیمت مناسب، محرمانه بودن جواب آزمایش را تضمین می‌کند. در زیر به صورت جداگانه هر یک از راه‌های انجام آزمایش ژنتیک را معرفی می‌کنیم:

 • نمونه‌گیری خون

بعد از اینکه محلی برای انجام آزمایش ژنتیک ارزان و همچنین با دقت و مهارت بالا را پیدا کردید، بهتر است بدانید که نمونه گیری خون به چه صورتی انجام می‌شود. شاید تا به حال تجربه آن را داشته‌اید. نمونه گیری خون به این صورت انجام می‌شود که یک سوزن به داخل رگ در بازو فرو می‌رود و نمونه خون را می‌گیرند. البته در مورد غربالگری نوزادان این نمونه از پاشنه پا کودک گرفته می‌شود.

 • آزمایش به روش آمنیوسنتز

این آزمایش قبل از تولد با نمونه گیری از مواد داخل شکم گرفته می‌شود. به این نحو که پزشک یک سوزن در شکم خانم باردار وارد می‌کند و کمی از مایع آمنیوتیک را برای آزمایش خارج می‌کند.

روش نمونه گیری خون در آزمایشگاه ژنتیک

 • نمونه برداری از پرزهای جفتی

این نمونه‌گیری برای زمان بارداری است. پزشک از بافت جفت، نمونه می‌گیرد و با کمک یک سوزن نازک از طریق دهانه رحم، نمونه بر می‌دارد و برای تحلیل آزمایش فرستاده می‌شود.

انواع آزمایش‌های ژنتیک

تا اینجا با نحوه چگونگی انجام آزمایش ژنتیک آشنا شدید، در این قسمت با انواع آزمایش‌های ژنتیک آشنا می‌شویم و درباره هر یک توضیحاتی ارائه می‌دهیم:

 • غربالگری جنین و نوزاد

آزمایش‌ غربالگری ژنتیک یکی از تست‌های مهم پیش از زایمان و بعد از زایمان است. غربالگری برای جنین قبل از تولد و غربالگری نوزاد بعد از تولد انجام می‌شود. غربالگری جنین و نوزاد معمولا به مادرانی که بیشتر از 35  سال سن دارند، توصیه می‌شود. بانوان باردار بالای 35 سال در مقایسه با بانوان زیر این سن، در معرض ابتلا به مشکلات بارداری بیشتری هستند؛ بنابراین لازم است که این آزمایش‌ها با دقت بیشتری انجام شود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مورد سلامت نوزاد پیش از تولد بررسی می‌شود، بیماری سندروم داون نوزاد است.

3 راه انجام آزمایش ژنتیک

در مورد غربالگری نوزادان باید توجه داشت که این تست دقیقا بعد از تولد با هدف شناسایی هر گونه اختلالات ژنتیکی انجام می‌شود. چنانچه بسیاری از این بیماری‌ها در اوایل روزهای زندگی تشخیص داده شود، قابل درمان است. برای مثال می‌توان به دو نوع از این بیماری‌ها فنیل کتونوریا (نوعی از اختلال ژنتیکی که باعث ناتوانی ذهنی می‌شود) و کم کاری تیروئیدی مادرزادی (اختلال در کارکرد غده تیروئید) اشاره کرد.

در انجام هر یک از انواع آزمایش‌های ژنتیک مثل غربالگری، انجام آزمایش ژنتیک ارزان یکی از دغدغه‌های افراد است که در این موارد آزمایشگاه کاریوژن را پیشنهاد می‌کنیم. وجود تخصص و مهارت و همچنین دقت بالا در کنار انجام آزمایش ژنتیک ارزان، از نگرانی خانواده‌ها می‌کاهد.

 • آزمایش‌ها و تست‌های تشخیصی

زمانی که پزشک به وجود بیماری در فرد مشکوک می‌شود، انجام آزمایش ژنتیک تشخیصی را پیشنهاد می‌‌دهد. در واقع این تست به منظور رد یا تایید یک بیماری در فرد انجام می‌شود. این آزمایش می‌تواند پیش از تولد یا در زمان زندگی فرد انجام شود؛ اما با توجه به قیمت بالای این آزمایش‌ها، اهمیت پیدا کردن محلی برای انجام آزمایش ژنتیک ارزان افزایش می‌یابد.

 • آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج

این آزمایش به منظور جلوگیری از انتقال بسیاری از بیماری‌های ارثی به نسل بعدی انجام می‌شود. انجام آزمایش ژنتیک ارزان یکی از دغدغه‌های زوج‌های جوان برای تست ژنتیک قبل از ازدواج است. برای گرفتن مشاوره ژنتیک می‌توانید به کاریوژن مراجعه کنید.

غربالگری نوزاد و جنین به روش آزمایش ژنتیک

 • آزمایش ژنتیک احراز هویت (آزمایش فرانزیک)

آیا می‌دانستید با بررسی و دنبال کردن الگوهای DNA در افراد می‌توان هویت او را تشخیص داد؟ این تعیین هویت کاربردهای مختلفی دارد؛ برای مثال در عمل پزشکی با احراز رابطه پدر فرزندی، می‌توان برخی بیماری‌ها را درمان کرد و همچنین در علوم قضایی برای پیدا کردن مجرمان خطرناک یا پیدا کردن افرادی که به هر نحو گمشده اعلام شده‌اند، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. آزمایش فرانزیک آزمایشی است که توسط پزشکی قانونی انجام می‌شود و برای تشخیص قربانیان و همین‌طور که گفته شد، مجرمان قابل استفاده است.

مطالعه پیشنهادی: سل فری

جمع بندی

آنچه در مقاله آزمایش ژنتیک ارزان خواندید:

 • تست ژنتیک به آزمایش‌هایی گفته می‌شود که به صورت ارثی از پدر و مادر یا نسل‌های پیشین قابل انتقال به فرزند است.
 • هزینه آزمایش‌های تخصصی تشخیص سرطان مبلغی در حدود 700 هزار تومان تا 4 میلیون تومان است.
 • تنها پیدا کردن آزمایشگاهی که آزمایش ژنتیک ارزان انجام دهد، کافی نیست! آزمایشگاه باید دقت زیادی در بررسی نتایج داشته باشد تا بتوان به آن اطمینان کرد.
 • از انواع آزمایش‌ ژنتیک ارزان می‌توان از این موارد نام برد: غربالگری نوزاد و جنین، آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج، آزمایش ژنتیک تعیین هویت و غیره.

سوالات متداول

آزمایش ژنتیک چیست؟

آزمایشی که به بررسی بیماری‌هایی که به واسطه DNA فرد به فرزند انتقال پیدا می‌کند، می‌پردازد.

آزمایش ژنتیک ارزان به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

آزمایش ژنتیک به سه صورت انجام می‌گیرد: آزمایش خون، آزمایش ژنتیک ارزان به روش آمنیوسنتز، نمونه‌برداری از جفت

3.8/5 - (5 امتیاز)

3 Comments

 1. عبدالله لک زایی says:

  بسیار مفید وقابل درک .باسپاس فراوان از شما…

 2. با سلام، هزینه تست ژنتیکی چشم رو اینجا ذکر نکردید لطفا ذکر کنید 😑

  1. با سلام
   برای هزینه تست ژنتیکی چشم می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

Comments are closed.