تاثیر ژنتیک در درمان ناباروری چیست؟

 مزایای تست سلامت ژنتیکی

با مزیت های مزایای تست سلامت ژنتیکی آشنا شوید ؟

در بخش قبلی به توضیحاتی پیرامون آزمایش ژنتیک NGS آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کاریوژن پرداختیم در این بخش به فواید و مزایای تست سلامت پزشکی میپردازیم با ما همراه باشید :

تغذیه

تا به امروز در بسیاری از مراکز ارائه رژیم های غذایی بر اساس سن٬ جنس٬ هدف از رژیم (چاقی یا لاغری) و در بهترین حالت با توجه به سبک زندگی فرد می باشد. به همین دلیل انواع رژیم های غذایی برای افراد دیابتی٬ تغذیه کودک٬ تغذیه مادر باردار٬ تغذیه برای رشد قد٬ تغذیه سالمندان و بسیاری دیگر از این عناوین به گوش ما آشنا می باشد. اما با پیشرفت علم امروزه این امکان وجود دارد . که یک رژیم غذایی کاملا شخصی مبتنی بر زمینه ژنتیکی به همراه در نظر گرفتن سن٬ جنس و هدف شما از دریافت برنامه غذایی٬ را برای تک به تک افراد ارائه داد.

در میان شاخه های بسیار متنوع ژنتیک سلامت٬ نوتریژنتیک ارتباط بین ژنتیک فرد و پاسخ بدن او به مواد غذایی مختلف را بررسی می کند. بر اساس شواهد علمی یک نوع از غذا می تواند تاثیرات متفاوتی را روی افراد با ژنتیک متفاوت بگذارد. متابولیسم و شرایط جذب مواد غذایی از یک فرد به فرد دیگر وابسته به DNA او متفاوت است. ویژگی های ژنتیکی هر یک از ما عملکرد ارگان های ما را در تعامل با محیط تعدیل کرده و در واقع این DNA است که سطح سلامتی را به صورت پایه ای تنظیم می کند.

به همین دلیل آنالیز DNA به روش تعیین توالی نسل جدید ٬ که قادر به آشکار کردن ویژگی های فردی ما است٬ یک راه مطمئن برای انتخاب کردن بهترین رژیم غذایی و مناسب ترین سبک زندگی محسوب می شود.

 تست pcr کرونا اصفهان | مزایای تست سلامت ژنتیکی

سلامتی

در دنیای امروز مفهوم سلامتی چیست؟ آیا آگاهی از سطح سلامتی و تندرستی بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های نمی باشد؟ واژه سلامت طیف وسیعی از خواسته های ما را در بر می گیرد٬ سلامت پوست٬ سلامت مو٬ سلامت روان٬ سلامت قلب٬ سلامت مغز٬ سلامت ارگان های گوارشی٬ سلامت کودک٬ سلامت بینایی و هزاران شاخه دیگر. آیا استعداد ما برای بروز هر یک از این بیماری ها شبیه به هم است؟ آیا بهتر نیست پیش از بروز علایم بیماری از استعداد خود به آن آگاه باشیم و راه های پیشگیری را به جای درمان انتخاب کنیم؟

تست سلامت ژنتیکی و ژن های شما٬ وضعیت سلامت و استعداد ابتلای شما را پیش بینی می کنند. به عبارت دیگر استعداد ابتلای افراد به بیماری های خاص ارتباط بسیار تنگاتنگ با آرایش DNA آن ها دارد. در حقیقت بر اساس DNA هر فرد می توان به جهش های ژنتیکی موجود در DNA پی برد و بدین ترتیب قبل از ابتلا به هرگونه بیماری از امکان بروز آن آگاه شد. بنابراین بررسی DNA این امکان را به شما می دهد تا با به دست آوردن اطلاعات کاربردی یک برنامه پیشگیری را برای حفظ سلامت خود تهیه کنید و بدین واسطه از پرداخت هزینه های مادی و معنوی بروز بیماری جلوگیری کنید.

واکنش به داروها

از دیرباز بشر به دنبال داروهای مختلف برای درمان مشکلات خود بوده است. دارو برای کرونا٬ دارو برای افزایش قد٬ داروی ضد افسردگی٬ دارو برای سرفه٬ دارو برای فشار خون بالا و دارو برای انواع دردها و بیماری ها. اما آیا هر یک از این داروها روی شما و اطرافیان تان به یک شکل اثر می گذارد؟ چرا برای یک سردرد ساده بعضی از افراد با خوردن یک قرص مسکن خوب می شوند٬ اما فرد دیگر نه؟ تمام این پیچیدگی ها در استفاده و عملکرد داروها با ژن های شما و DNA در ارتباط است.

یکی از بیشترین مشکلاتی که در بیمارستان ها و بالین پزشکان را درگیر می کند٬ تفاوت پاسخ دهی به یک دارو از یک بیمار به بیمار دیگر است.

در گذشته این تفاوت را به سایر عوامل محیطی و بالینی مرتبط می دانستند. اما در حال حاضر اعتقاد بر این است علاوه بر عوامل پیشین٬ زمینه ژنتیکی فرد نیز نقش بسیار مهمی را در پاسخ افراد به داروها ایفا می کند. آگاهی از چگونگی واکنش بدن به داروها در اغلب موارد یک نیاز اساسی و گاه تعیین کننده است. به عبارت دیگر دوز و نوع داروی مصرفی شما بر اساس DNA خاص شما می تواند متفاوت باشد.

تست pcr کرونا اصفهان | با مزیت های مزایای تست سلامت ژنتیکی آشنا شوید ؟ 

تناسب اندام

تناسب ظاهری نه تنها در سلامتی افراد بسیار مهم است. بلکه در پذیرش اجتماعی و میزان رضایت مندی هر یک از افراد از خود نیز تاثیر به سزایی دارد. شاید هریک از ما بارها این تجربه را داشتیم . که به همراه یکی از دوستان خود فعالیت ورزشی را در کنار یک رژیم غذایی آغاز کردیم. اما میزان پیشرفت هر یک از ما در رسیدن به تناسب اندام دلخواه یکسان نبوده است. در چنین شرایط مشابهی٬ راه حل در ژنتیک و DNA شما نهفته است. به عبارت دیگر برنامه ورزشی شما وقتی بیشترین اثر را می گذارد گه بر مبنای ژن های شما و تنها برای شما باشد.

افراد مختلف با توجه به آرایش DNA خود نیاز به برنامه ورزشی و غذایی مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال فردی که از لحاظ ژنتیکی مستعد به آسیب تاندون یا ماهیچه است. برای پیشگیری از این آسیب نیاز به کاهش یا تغییر در برنامه فعالیت بدنی خود دارد.

تست سلامت ژنتیکی به کمک تعیین توالی نسل جدید این امکان را به شما می دهد. که مناسب ترین برنامه غذایی و ورزشی را برای بهینه سازی تمرین و تمرکز روی آن را به دست آورید. به علاوه شما قادر خواهید بود که از بسیاری از صدمات عضلانی و تاندون های خود جلوگیری کنید.

غربالگری سلامت جنین با استفاده از DNA جنینی

 

به این نوشته امتیاز دهید: