بهترین زمان بارداری بعد از پریود

بهترین زمان برای بارداری بعد از پریود

اطلاع از بهترین زمان بارداری بعد از پریود، با توجه به پروسه بارداری روند پیچیده‌ای است که به صورت مرحله به مرحله باید انجام شود. برای بررسی بهترین زمان بارداری بعد از پریود، باید به سیکل قاعدگی توجه نمود که چند روزه است. به طور معمول این سیکل برای خانم‌های مختلف بین 25 تا 35 روز خواهد بود. در این مقاله از کاریوژن که بهترین آزمایشگاه ژنتیک اصفهان است، به توضیحات کامل‌تری در مورد بهترین زمان بارداری بعد از پریود می‌پردازیم و آنچه در ادامه می‌خوانید به صورت زیر خواهد بود:

 • بررسی بهترین زمان بارداری بعد از پریود
 • عوامل موثر بر تخمک گذاری در بهترین زمان بارداری بعد از پریود
 • راهکارهایی برای افزایش شانس بارداری
 • نشانه‌های تخمک گذاری

زمان مناسب بارداری بعد از پریودی

چرخه قاعدگی در واقع به علت تغییرات بدن برای پذیرش بارداری احتمالی، در هر ماه اتفاق می‌افتد. بانوان به طور معمول طی یک تا دو روز تخمک گذاری، زمانی که تخمدان‌ها تخمکی را آزاد می‌کنند، بیشترین شانس برای باردار شدن را دارند و شاید حاملگی سریع بعد از پریود اتفاق بیافتد. همچنین باید توجه داشت که برقراری رابطه جنسی چند روز قبل از تخمک گذاری هم ممکن است باعث بارداری شود؛ چرا که اسپرم تا چند روز می‌تواند زنده مانده و سالم داخل رحم زنان وجود داشته باشد.

از همین رو ممکن است، لقاح انجام گیرد. تخمک گذاری در واقع به فرآیندی می‌گویند که تخمک از تخمدان آزاد شده و به سمت لوله فالوپ حرکت می‌کند. بعد از گذشت 24 ساعت، در آن جا مانده و در صورتی که در آن لوله اسپرمی وجود داشته باشد، تخمک بارور می‌شود. اگر در لوله فالوپ اسپرمی وجود نداشته باشد، تخمک به سمت رحم حرکت کرده و از بین می‌رود تا بدن برای دوره بعدی قاعدگی آماده شود.

در شرایطی که تخمک بارور شود، سلول تقسیماتی انجام می‌دهد و دیواره ضخیم شده رحم جایگزین می‌شود. به طور معمول سیکل قاعدگی در بین خانم‌ها بین 25 تا 35 روز متغیر است و از همین رو در روزهای چهاردهم تا هفدهم که از اولین روز خونریزی می‌گذرد، امکان تخمک گذاری بالا رفته و درصد بارداری افزایش می‌یابد.

از همین رو بین روزهای 14 تا 17 روز بعد از اولین روز پریود، احتمال تخمک گذاری وجود داشته و احتمال بارداری به شدت بالا می‌رود. بنابراین با توجه به این موارد، بهترین زمان بعد از پریود به سیکل قاعدگی خانم‌ها بستگی داشته و در افراد مختلف متفاوت است. برای مثال اگر فردی دارای چرخه قاعدگی نامنظمی باشد، بیش تر از 35 روز زمان می‌برد یا طول دوره پریود او از دوره طبیعی 3 تا 7 روز بیشتر است.

در صورتی که شما ازدواج فامیلی انجام داده اید، حتما باید قبل از اقدام به بارداری، آزمایش ازدواج فامیلی انجام دهید.

بهترین زمان بارداری بعد از پریود

عوامل موثر بر تخمک گذاری

برای این که بتوان بهترین زمان بارداری بعد از پریود را مشخص کرد، باید عوامل تاثیرگذار مختلف و زیادی را بررسی نمود. این عوامل می‌تواند ژنتیکی بوده یا عوامل محیطی باشند. البته باید توجه داشت که در صورتی که سابقه ناباروری و سقط را داشته اید، حتما با پزشک متخصص خود نیز مشورت کنید. این عوامل در بهترین زمان بارداری بعد از پریود عبارتند از:

 • ترشح هورمون‌ها به علت رژیم غذایی و سبک زندگی
 • سبک زندگی افراد می‌تواند بر نامنظمی تخمک گذاری تاثیرگذار باشد.
 • تمرینات ورزشی، کاهش یا افزایش وزن
 • وجود برخی بیماری‌ها می‌تواند بر بی نظمی تخمک گذاری موثر باشد.
 • داشتن استرس باعث بی نظمی تخمک گذاری می‌شود.

راهکارهایی برای افزایش شانس بارداری

بیشترین احتمال برای تشخیص بهترین زمان بارداری بعد از پریود در صورتی که رابطه جنسی برقرار شود، در دو تا سه روز قبل از تخمک گذاری است. در این مقاله به ارائه راهکارهایی می‌پردازیم که می‌توان از آن طریق شانس بارداری را افزایش داد. البته بهتر است با آزمایش سل فری و سایر آزمایش‌ها هم آشنا شوید. این عوامل برای افزایش شانس بارداری شامل موارد زیر است:

 • در افرادی که دارای وزن بسیار بالا، یا وزن بسیار پایین هستند معمولا تخمک گذاری نامنظم بوده و تعیین کردن زمان دقیق برای تخمک گذاری کمی سخت است، بنابراین حفظ وزن متعادل یکی از مهمترین راهکارهای افزایش شانس بارداری است.
 • کم کردن مصرف الکل و دخانیات از اولین قدم‌ها برای افزایش شانس بارداری است، چرا که مصرف بیش از حد باعث کاهش میزان باروری در هر دو جنس می‌شود.
 • سبک زندگی سالم و به دور از تنش باعث افزایش نظم تخمک گذاری شده و احتمال سقط جنین را کاهش می‌دهد.
 • سن یکی از عوامل مهمی است که تاثیر مستقیمی می‌تواند بر افزایش یا کاهش شانس بارداری داشته باشد، قدرت باروری از 35 سالگی به بعد در زنان کاهش یافته و کیفیت تخمک‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابد.
 • برقراری رابطه جنسی به صورت منظم، باعث افزایش شانس بارداری می‌شود. در صورتی که قصد باردار شدن دارید باید به صورت برنامه ریزی شده در هر 2 یا 3 روز یک بار رابطه جنسی برقرار شود.

بهترین زمان بارداری بعد از پریود

مطالعه پیشنهادی: آزمایش ژنتیک جنین

علائم و نشانه‌های تخمک گذاری

تخمک گذاری دارای نشانه و علائم مختلفی است که می‌توان از طریق آن‌ها متوجه شد که در روزهای تخمک گذاری هستید. البته باید توجه داشته باشید که ممکن است در برخی ماه‌ها نشانه‌ای نداشته باشید که این امر را باید در تشخیص بهترین زمان بارداری بعد از پریود در نظر داشته باشید. همچنین انجام آزمایش ژنتیک بارداری می‌تواند تاثیر زیادی در روند بارداری داشته باشد.

در ادامه به برخی عواملی که می‌تواند نشانه‌ای برای تخمک گذاری و زمان مناسب برای بارداری باشد، می‌پردازیم که عبارت است از:

 • عضلات پایین شکم دچار گرفتگی شده و کمی احساس درد خواهد داشت.
 • زیاد شدن ترشحات واژن که به صورت شفاف و لغزنده هستند.
 • بالا رفتن دمای بدن که به طور معمول به 0.4 تا یک درجه بیشتر از دمای معمول بدن می‌رسد.
 • بالا رفتن میل جنسی
 • با استفاده از کیت‌های پیش بینی تخمک گذاری می‌توانید متوجه زمان تخمک گذاری شوید.

سوالات متداول بهترین زمان بارداری بعد از پریود

آیا بلافاصله بعد از پریود احتمال بارداری هست؟

این احتمال وجود دارد اما از نظر تایمی می‌تواند در زنان مختلف متفاوت باشد از همین رو نمی‌توان به طور دقیق مشخص نمود.

چه عواملی بر تخمک گذاری موثر هستند؟

رعایت سبک زندگی سالم، انجام روتین ورزشی و رعایت رژیم غذایی از جمله عواملی هستند که بر تخمک گذاری تاثیر گذار خواهد بود.

جمع بندی بهترین زمان بارداری بعد از پریود

آنچه در این مقاله از کاریوژن خواندید به صورت زیر است:

 • بهترین زمان بارداری بعد از پریود 2 الی 3 روز بعد از اتمام پریودی است که به صورت یک روز در میان باید برای بارداری برنامه ریزی رابطه جنسی داشته باشید.
 • عوامل مختلفی بر تخمک گذاری موثر هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به سبک زندگی سالم، انجام ورزش و نداشتن استرس و غیره اشاره نمود.
 • برای فهمیدن اینکه در روزهای تخمک گذاری هستید باید به علائم و نشانه‌هایی مثل ترشحات واژن، گرفتگی عضلات شکم و سایر توجه کرد.
4.2/5 - (323 امتیاز)

Mohaddeseh Karimi

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان| آنالیزور آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کاریوژن