نحوه آزمایش DNA برای تعیین هویت | آزمایشگاه ژنتیک اصفهان

آزمایش DNA برای تعیین هویت + (معرفی 2 روش جدید)

آزمایش DNA چه کاربردی دارد؟ انجام آن برای چه کسانی لازم است؟ آزمایش پدر فرزندی چیست؟ در بدن هر فرد 10 تریلیون سلول تحت کنترل DNA وجود دارد که برای هر انسان مختص خود او بوده و علی رغم شباهت DNA های بدن یک فرد، این مولکول‌ها در بدن هیچ دو فردی به هم شبیه نیست و از همین رو کلید اصلی ردیابی به شمار می‌رود. استفاده از شیوه مولکولی برای تعیین هویت، جدیدترین و کم‌اشتباه‌ترین در بهترین آزمایشگاه ژنتیک اصفهان شیوه‌ای است که از دهه 90 به بعد مورد توجه قرار گرفته است.

آزمایش DNA

حدود 200 سال است که متخصصین علوم ژنتیک با شناخت الگوهای خاص ژنتیکی توانسته‌اند از طریق مطالعه بر DNA به تشخیص هویت برسند. به علت کارآمدی این روش، خیلی زود به این روش جایگزین روش‌های قدیمی‌تر شد و به سرعت دقت آن بالا رفت.

آزمایش DNA نمونه‌از از خون، مو، پوست بدن، مایع آمنیوتیک و غیره است که می‌تواند وضعیت ژنتیکی هر فرد را تایید یا رد کند. آزمایش ژنتیک می‌تواند اطلاعات زیادی به فرد بدهد. می‌تواند بیابد که بیماری خاصی در او وجود دارد یا نه؛ علاوه بر آن می‌تواند تعیین کند که در معرض خطر بالا در بروز کدام بیماری‌ها است.

آزمایش DNA یا انجام تست panternity در این روزگار برای خودش غوغایی در تشخیص هویت و نیز اثبات بسیاری از ادعاها در پزشکی قانونی دارد. چرا که این روش در کشف هویت، شناسایی اجساد سوخته، شناسایی شهدای گمنام و حتی تشخیص بیماریهای مادرزادی در دوران جنینی بسیار موثر است.

آزمایش DNA

آزمایش DNA  فرد را لو می‌دهد

تفاوت‌های بسیار زیادی که انسان‌ها با هم دارند ناشی از تفاوت در ژن‌ها است. و در واقع تفاوت‌ها ما از نظر قیافه، هیکل و حتی خلق و خوی رفتاری مربوط به تفاوت‌های موجود در DNA سلول‌های بدن هر یک از ما است.

تست تعیین هویت یا همان آزمایش DNA  مولکولی غول پیکر است که تمام اطلاعات تعیین هویت و آنچه « شما» نامیده می‌شود. را در خود دارد و می‌توان گفت هر فرد بر اساس اطلاعات ثبت شده روی این مولکول، دارای رنگ چشمی ویژه، قد و قواره و یا حتی رنگ پوستی خاص است. همچنین این مولکول قابلیت تشخیص بیماری‌ها را هم دارد.

 آزمایش DNA برای اثبات فرزند

یکی از مهمترین کاربردهای آزمایش مولکولی برای تشخیص هویت، کشف روابط خانوادگی، تشخیص هویت اجساد سوخته و حلال بسیاری از مشکلات و ادعاهای موجود در پزشکی قانونی است؛ چرا که این نوع آزمایش بسیار دقیق و با خطای پایین انجام می‌شود.

از آنجا که خصوصیات ژنتیکی فرد در تک تک سلول‌هایش وجود دارد، استفاده از این شیوه به پژوهشگران امکان می‌دهد با در اختیار داشتن یک قطعه مو، یک قطره خون، یک قطعه استخوان یا حتی آثار بزاق دهان یک فرد نسبت به شناسایی او اقدام کنند.

آزمایش DNA برای اثبات فرزند، آزمایشی است که رابطه خونی پدر و فرزند یا مادر و فرزند را بررسی می‌کند. این آزمایش‌ها امکان شناسایی خویشاوندان خونی دیگر را هم مثل رابطه خواهری و برداری، پدربزرگ، مادربزرگ با نوه، عمه و عمو و غیره فراهم می‌کند.

تست دی ان ای و اثبات فرزندی

مطالعه پیشنهادی: آزمایش ژنتیک جنین

تست دی ان ای

شاید دوست داشته باشید بدانید محققان آزمایش DNA را چگونه انجام می‌دهند. در آزمایش DNA بخش‌های خاصی از کدهای ژنتیکی روی این مولکول که از سلول‌های بدن فرد آزمایش شونده به دست آمده است، مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد.

این ماده در تمام سلول‌های بدن شما وجود دارد. یکی از آسان ترین و بی خطر ترین راه‌های دستیابی به سلول‌ها برای آزمایش DNA ، آن است. که با استفاده از یک گوش پاک کن سلول‌های سطح داخلی مخاط دهان شما را به دست می‌آورند. سپس در آزمایشگاه، DNA از سلول‌ها جدا می‌شود و بخش‌های خاصی از آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بخش‌های خاص می‌توانند. ارتباطات فامیلی و خانوادگی بین افراد را نشان دهند و یا در تعیین هویت فرد موثر باشند.

بدن انسان از میلیون‌ها سلول تشکیل شده است. همه این سلول‌ها بجز گلبول‌های قرمز هسته دارند که کل اطلاعات ژنتیکی فرد درون این هسته محفوظ است.

چه چیزهایی برای انجام آزمایش DNA لازم است؟

کوتاه ترین زمان انجام آزمایش مولکولی DNA با استفاده از یک نمونه 36 ساعت است. اما بسته به تعداد و کیفیت نمونه‌های موجود گاهی تا سه هفته هم زمان می‌برد. لازم به ذکر است. که هر چیز حاوی سلولی از یک موجود زنده مانند یک تار مو، یک قطره خون، تکه کوچکی از پوست و یا حتی نوشیدنی باقی مانده در لیوان نمونه محسوب می‌شود.

روش‌های نوین آزمایشات مولکولی

اثر انگشت DNA جدیدترین و پیشرفته ترین تکنیک مورد استفاده برای آزمایش اختلالات ژنتیکی است. که دربرگیرنده بررسی مستقیم مولکول DNA است. دیگر آزمایشات بیماری‌های ژنتیکی شامل تست‌های بیوشیمیایی برای بررسی عملکرد آنزیم و دیگر پروتئین‌هایی که چنین ژن‌هایی تولید می‌کنند و همچنین آزمایشات میکروسکوپی رنگ آمیزی یا فلورسنت کرومزوم‌ها است.

آزمایشات ژنتیکی به دلایل مختلف صورت می‌گیرد، از جمله:

  • تشخیص‌ها ژنتیکی پیش از لانه گزینه نطفه
  • تست‌های تشخیصی پیش از تولد

آزمایش خون برای تشخیص هویت فرد با تست DNA

مطالعه آزاد: سل فری

آزمایش دی ان ای؛ آزمایشی قابل اطمینان

جواب آزمایشات DNA اگر کامل انجام شوند، به طور قطع و 100 درصد قابل استناد بوده و امکان تداخل تشابه حدود یک در 40 میلیون و قابل اغماض است.

این آزمایش در دوران بارداری، با نمونه برداری از مایع آمنیوتیک اطراف جنین که حاوی سلول‌های بدن جنین است. هم انجام می‌شود و علاوه بر تشخیص هویت می‌توان از تولد نوزاد مبتلا به بیماری ارثی خطرناک، جلوگیری کرد.

آزمایش DNA امروزه برای بسیاری افراد حامل خبرهای خوب و برای برخی دیگر خبرهای بدی داشته است. اما دانشمندان با استفاده از این نوع آزمایش بسیاری از فرزندان را به والدین خود رسانده اند. و حتی روابط خانوادگی زیادی کشف شده است. در کشور ما یکی از بهترین خدمات این آزمایشات شناسایی شهدای گمنان بوده است و امروز هم برای شناسایی شهدای حادثه تروریستی عراق بسیاری خانواده‌ها چشم انتظار هستند.

سوالات متداول آزمایش DNA

تست دی آن ای در چه مواردی انجام می‌شود؟

این روزها موارد زیادی از آزمایش دی ان ای قابل استخراج است. احراز هویت از مهم ترین آن‌هاست که در مواردی مثل شناخت رابطه خونی و تعیین هویت و شناخت اجساد سوخته کاربرد زیادی دارد.

نحوه انجام آزمایش DNA چگونه است؟

ساده‌ترین روش آزمایش دی ان ای، آزمایش خون است اما با استفاده از مایع آمنیوتیک، مو، پوست بدن هم امکان استخراج اطلاعات از دی ان ای وجود دارد.

جمع بندی آزمایش DNA

آنچه در مقاله آزمایش DNA برای تعیین هویت خواندید:

  • DNA در هر فردی مختص به همان فرد است و با دیگران متفاوت است؛ به همین دلیل راهی مناسب برای احراز هویت او است.
  • از کاربردی‌ترین دلایل انجام آزمایش DNA این است که می‌توان از آن برای تشخیص هویت، پیدا کردن روابط خانوادگی و شناسایی اجساد سوخته و غیره استفاده کرد.
  • آزمایش DNA برای اثبات فرزند، نوعی از آزمایش است که وجود رابطه خونی بین مادر و فرزند یا پدر و فرزند را مشخص می‌کند.
  • برای انجام آزمایش DNA می‌توانید به آزمایشگاه کاریوژن واقع در اصفهان مراجعه کنید.
  • این آزمایش‌های ژنتیک معمولا از خون، مو، قسمتی از پوست بدن، مایع آمنیوتیک که در شکم مادر قرار دارد و جنین در داخل آن است و غیره انجام می‌شود.
4.1/5 - (28 امتیاز)