تاثیر سبک زندگی و ژنتیک

تاثیر سبک زندگی و ژنتیک

سبک زندگی و ژنتیک

ایده اولیه برهمکنش بین ژنوم و تغذیه و سبک زندگی توسط دانشمندی به نام گرود (Archibald Garrod) در اوایل قرن بیستم بنیانگذاری شد و یک قرن بعد، علم و تکنولوژی دخیل در تعیین توالی ژنوم انسان گسترش بنیان های علمی این فرضیه را تسهیل نمود و شاخه علمی را بوجود آورد که اکنون به عنوان نوتریژنومیکس (nutrigenomics) می­ شناسیم.

مقوله استفاده از داده­های ژنومی فرد برای حداکثر هدفمندی رژیم غذایی را نوتریژنومیکس گویند. پیشرفت علم ژنتیک و تمرکز بر مطالعات مربوط به سلامت انسان باعث شده تا این علم در مقوله هایی از قبیل رژیم غذایی، استعداد یابی ورزشی، پوست و زیبایی و … ورود کرده و به متخصصان آن حوزه کمک شایانی نماید.

ژنتیک و تغذیه

تست ­های ژنتیک برای طراحی برنامه غذایی شخصی بر روی موارد خاصی تمرکز دارند. از جمله این موارد می­توان به تعیین میزان ویتامین­ها و مواد معدنی مورد نیاز فرد، بررسی ژن­های مربوط به کنترل اشتها، تمایل به مصرف شیرینی، استعداد چاقی، چگونگی متابولیسم مواد مغذی ، و ژن­های مرتبط با پاسخ بدن به ترکیباتی مانند لاکتوز، گلوتن و کافئین اشاره نمود.

به عنوان مثال با بررسی تغییرات ژنتیکی افراد می­ توان رژیم­ های غذایی را به نحوی طراحی نمود .تا بر اساس ژنتیک فرد رژیم غذایی موثرتری طراحی شود. و حداکثر اثر بخشی را داشته باشد. اطلاع از تغییرات ژنتیکی فرد در خصوص این موارد به متخصص تغذیه امکان می­دهد . تا در قالب کار گروهی و با همکاری متخصص ژنتیک، برنامه تغذیه ه­ای فرد را به نحو مقتضی طراحی نماید. تا روند افزایش یا کاهش وزن فرد ایده­آل بوده و اثر بلند مدتی داشته باشد.

همچنین می ­توان. با بررسی ژنتیکی میزان تمایل فرد به طعم­ های مختلف غذایی و میزان نیاز به ویتامین A در رژیم غذایی فرد را متوجه شد. این مقوله تنها محدود به تنظیم برنامه تغذیه ه­ای نیست. و می­توان با بررسی ژنتیکی از استعداد ابتلا به آلرژی، استعداد به افسردگی و مشکلات روحی و روانی، حساسیت های دارویی، نژاد، توانایی و ظرفیت برای ورزش ­های استقامتی و قدرتی، ظرفیت ریه، میزان استقامت تاندون­ها، انعطاف پذیری، و حساسیت به انسولین همراه با ورزش و تمرین مطلع شد.

جالب اینکه با انجام تست ژنتیکی سلامت می­ توان از وجود آلرژی به گرد و غبار، حیوانات خانگی، تخم مرغ، شیر، آجیل، و گرده گل ­ها با خبر شد.

سبک زندگی و ژنتیک

اهمیت اطلاع از ماهیت ژنتیکی در سبک زندگی

اهمیت اطلاع از این موارد در این نکته است که با پیشرفت ­های روز افزون ژنتیک و توسعه تکنیک ­های درمانی مبتنی بر سلول بنیادین و ویرایش ژنومی، پتانسیل عظیمی برای ایجاد تغییرات دلخواه هر فرد با توجه به ماهیت ژنتیکی وی قابل تصور است.

علاوه بر این اهداف نزدیکتری نیز وجود دارند و با اطلاع از ماهیت ژنتیکی فرد با توجه به موارد ذکر شده، می­توان با مدیریت تغذیه و سبک زندگی بهترین نتایج را راستای رسیدن به تناسب ایده ­آل، ورزش دلخواه، و در یک کلام سبک زندگی ایده­آل بدست آورد.

ارتباط بین رژیم غذایی و سلامت در حال تبدیل شدن به یکی از جذابترین مقوله ­های پزشکی است چرا که تغذیه می­تواند از بیماری­ها جلوگیری کند و یا در درمان بیماری­ها موثر باشد. بنابراین نیاز به تغذیه شخصی سازی شده برای درمان چاقی و مشکلات پزشکی دیگر روز افزون است[1].

تاثیرات نوتریژنومیکس حتی در سرطان نیز مورد توجه قرار گرفته و مشخص شده .که مدیریت تغذیه فرد می­تواند در جلوگیری و یا درمان سرطان موثر باشد. در سایه تکنیک­های جدید مطالعه ژن­ها و به کار گیری آنها در برنامه ریزی برای تغذیه افراد می­توان تاثیر بسیار زیادی در موفقیت رژیم غذایی داشت . و با آگاهی از حساسیت­های دارویی فرد از مصرف نادرست مواد تغذیه ه­ای و دارویی جلوگیری کرد[2].

سایر مواردی که با انجام این تست ها در آزمایشگاه ژنتیک کاریوژن اصفهان می­توانید به آنها پی ببرید میزان حساسیت شما به آسیب های ورزشی هم به لحاظ استحکام استخوان و هم به لحاظ استحکام تاندون ها و مفاصل است.

از دیگر مزایای این تست­ها می توان به شناسایی استعداد ورزشی، ظرفیت تنفسی، حساسیت به غذاها، حساسیت به گرد و غبار، حساسیت به حشرات، استعداد ذاتی پوست به چین و چروک، پاسخ بدن به ویتامین ها و …. اشاره کرد.

 

References

  1. Pena-Romero, A.C., et al., The future of nutrition: Nutrigenomics and nutrigenetics in obesity and cardiovascular diseases. Crit Rev Food Sci Nutr, 2018. 58(17): p. 3030-3041.
  2. Braicu, C., et al., Nutrigenomics in cancer: Revisiting the effects of natural compounds. Semin Cancer Biol, 2017. 46: p. 84-106.

 

پیش آگهی یک بیماری ژنتیکی چیست؟

به این نوشته امتیاز دهید: