آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | آمنیوسنتز

لزوم انجام آمنیوسنتز

آمنیوسنتز به چه منظور انجام می شود ؟

آمنیوسنتز روشی است که در آن مایع آمنیوتیک برای آزمایش یا درمان از رحم خارج می شود. مایع آمنیوتیک مایعی است که جنین را در دوران بارداری محاصره و محافظت می کند. این مایع حاوی سلولهای جنین و پروتئینهای مختلف است.با اینکه آمنیوسنتز می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت جنین شما ارائه دهد اما درک خطرات آمنیوسنتز مهم است.

آمنیوسنتز می تواند به دلایل مختلفی انجام شود :

  1. آزمایش ژنتیک. آمنیوسنتز ژنتیکی شامل گرفتن نمونه ای از مایع آمنیوتیک و آزمایش آن برای بیماری های خاص مانند سندرم داون میباشد.
  2. آزمایش ریه جنین. آزمایش بلوغ ریه جنین شامل گرفتن نمونه ای از مایع آمنیوتیک و آزمایش آن برای تعیین اینکه آیا ریه های جنین به اندازه کافی برای تولد بالغ هستند یا خیر ، میباشد.
  3. تشخیص عفونت جنین. برای ارزیابی جنین به دلیل عفونت یا بیماری دیگر استفاده می شود. این روش همچنین می تواند برای ارزیابی شدت کم خونی در نوزادانی که دارای حساسیت Rh هستند ، انجام شود. این بیماری یک بیماری نادر است که در آن سیستم ایمنی بدن مادر آنتی بادی هایی را بر علیه یک پروتئین خاص روی سطح سلول های خونی جنین تولید می کند.
  4. درمان. اگر در طول دوران بارداری مایع آمنیوتیک زیادی جمع شود (پلی هیدرآمنیوس) ، ممکن است آمنیوسنتز برای تخلیه مایع آمنیوتیک اضافه از رحم انجام شود.
  5. آزمایش پدری. آمنیوسنتز می تواند DNA جنین را جمع آوری کند و سپس میتوانیم آن را  با DNA پدر احتمالی  مقایسه کنیم.

 آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | آمنیوسنتز به چه منظور انجام می شود ؟

در صورت بروز موارد زیر با ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرید :

  1. خونریزی واژن یا از دست دادن مایع آمنیوتیک از طریق واژن
  2. گرفتگی شدید رحم که بیش از چند ساعت طول بکشد
  3. تب
  4. قرمزی و التهاب در جایی که سوزن وارد شده است
  5. فعالیت غیرطبیعی جنین یا عدم حرکت جنین

نتایج

آزمایشگاه ژنتیک کاریوژن در درک نتایج تست های زنتیکی به شما کمک خواهند کرد.

 نتایج آزمایش با اطمینان می توانند بیماری های مختلف ژنتیکی مانند سندرم داون را رد کرده یا تشخیص دهند. با این حال ، آمنیوسنتز نمی تواند تمام بیماری های ژنتیکی و نقایص تولد را شناسایی کند . اگر آمنیوسنتز نشان دهد که جنین شما دارای بیماری کروموزومی یا ژنتیکی است که قابل درمان نمی باشد ، ممکن است با تصمیمات پیچیده ای روبرو شوید . 

 

آمنیوسنتز یا بررسی کرموزومی نمونه جنین

به این نوشته امتیاز دهید: