آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | در چه مواردی انجام تست ژنتیک سرطان پانکراس ارثی ضروری است ؟

در چه مواردی انجام تست ژنتیک سرطان پانکراس ارثی ضروری است ؟

تست ژنتیک برای تشخیص سرطان پانکراس ارثی

اگر در اعضای خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان پانکراس ارثی وجود دارد می توانید با متخصص ژنتیک درباره ریسک ابتلا به سرطان پانکراس یا سندروم های سرطان خانوادگی مشورت کنید. آزمایشات ژنتیک می ‌توانند قبل از ابتلا به سرطان وجود ژن های جهش یافته عامل این بیماری را مشخص کنند.

در آزمایش ژنتیک به بررسی ژن هایی پرداخته می شود که در بروز سرطان پانکراس نقش دارند. اگر سابقه ابتلا به این نوع سرطان در خانواده شما وجود دارد برای انجام تست ژنتیک تردید نکنید. معمولا آزمایشات ژنتیک برای فردی درخواست می ‌شود که دچار سرطان شده است. در صورتی که نقص ژنتیکی در آزمایشات او یافت شود سایر اعضای خانواده که دچار سرطان نشده اند نیز می توانند آزمایش ژنتیک بدهند تا مورد ارزیابی قرار بگیرند.

در چه مواردی انجام تست ژنتیک ضروری است؟

در موارد زیر انجام تست ژنتیک کاملاً ضروری است:

  • در صورتی که یک یا دو نفر از اعضای درجه یک خانواده شما دچار سرطان پانکراس شده است.
  • در صورتی که ۳ یا چند نفر از اعضای خانواده پدری یا مادری شما دچار سرطان پانکراس شده اند.
  • در صورتی که در خانواده شما سابقه ابتلا به سندروم سرطان خانوادگی وجود دارد.
  • در صورتی که سن ابتلا به سرطان در خانواده شما زیر ۶۰ سال است.
  • در صورتی که دو نفر از اعضای خانواده شما که زیر ۶۰ سال سن دارند دچار سرطان پانکراس ارثی شده باشند.
  • در صورتی که در چند نسل از خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان پانکراس وجود دارد.

چگونه برای آزمایش ژنتیک آماده شویم؟

شما می توانید پس از مشورت با متخصص ژنتیک برای انجام آزمایش ژنتیک آماده شوید. پزشک شما را به آزمایشگاه مورد نظر ارجاع می دهد تا نمونه خون شما تهیه گردد. پس از این مرحله متخصص ژنتیک شروع به بررسی ژن های جهش یافته در نمونه خون شما خواهد کرد و نتیجه نهایی را به شما اعلام می کند.

چقدر طول می کشد جواب آزمایش ژنتیک آماده شود؟

معمولاً زمان لازم برای آماده شدن جواب ژنتیک در آزمایشگاه های مختلف متفاوت است و البته مسئله به نوع آزمایشاتی که پزشک درخواست داده است ارتباط دارد. ممکن است حدود ۶ هفته طول بکشد تا جواب آزمایش ژنتیک شما آماده شود.

شما می توانید با مراجعه به متخصصین توانمند ما ضمن انجام مشاوره ژنتیک برای تست ژنتیک نیز آماده شوید تا احتمال ابتلا به سرطان پانکراس ارثی در شما بررسی گردد. انجام آزمایش ژنتیک یک گام مهم در جلوگیری از بروز سرطان ها و هزینه های حاصل از درمان بیماری است.

 

آزمایش ژنتیک سرطان ارثی چیست؟

به این نوشته امتیاز دهید: