جواب تست ژنتیک سرطان

جواب تست ژنتیک سرطان

برای انجام تست ژنتیک سرطان چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید که مسئله ارثی بودن سرطان تخمدان در خانواده شما مطرح است بهتر است هر چه زود تر به متخصص و مشاوره ژنتیک مراجعه کنید تا شما را به طور کامل ارزیابی و راهنمایی کند. در واقع چند نکته مهم وجود دارد که شما باید قبل از انجام تست ژنتیک سرطان به آنها توجه کنید.

قبل از هر کاری علت درخواست آزمایش ژنتیک را برای پزشک خود توضیح دهید .اگر در خانواده شما سابقه جهش ژنتیکی و سرطان ارثی وجود دارد احتمال انتقال ژن جهش یافته به شما نیز وجود خواهد داشت. به عنوان مثال اگر پدر یا مادر شما دچار سرطان شده اند احتمال جهش ژنتیکی در شما ۵۰ درصد است.

به محض آن که متوجه شدید یکی از اعضای خانواده شما دچار سرطان شده است هر چه زودتر نسبت به انجام تست ژنتیک سرطان اقدام کنید زیرا در این صورت شانس جلوگیری از بروز سرطان افزایش خواهد یافت. پس از آنکه به آزمایشگاه مراجعه کردید و از شما آزمایش خون گرفته شد صبور باشید تا نتیجه آزمایش شما آماده گردد.

خواندن جواب آزمایش ژنتیک

معمولاً زمان لازم برای آماده شدن جواب آزمایش ژنتیک در آزمایشگاه های مختلف متغیر است و ممکن است حدود ۶ تا ۱۰ هفته طول بکشد تا جواب آنالیز نمونه خون شما آماده شود. معمولاً نتایج حاصل از آزمایش ژنتیک به صورت زیر ارائه می شوند:

جهش ژنتیکی مشاهده شده است: از این وضعیت به عنوان مثبت بودن نتیجه آزمایش یاد می شود و به این معنا است که یک تغییر قابل توجه در ژن به وجود آمده و احتمال ابتلا به سرطان در شما زیاد است. پزشک در هنگام مشاهده این گزارش به فکر اقدامات پیشگیری کننده خواهد افتاد.

نتیجه آزمایش مبهم است: گاهی اوقات در نتیجه آزمایش ژنتیک وجود جهش یا تغییر در ژن مشاهده شده است اما معلوم نیست که آیا این تغییر باعث می‌شود شما دچار سرطان شوید یا خیر به همین دلیل از این وضعیت تحت عنوان مبهم بودن در نتیجه آزمایش یاد می‌شود.

جهش ژنتیکی مشاهده نشده است: از این شرایط تحت عنوان منفی بودن نتیجه آزمایش یاد می شود زیرا هیچ گونه جهش در ژن های شما دیده نشده است.

آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | انجام آزمایش ژنتیک سرطان

در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش ژنتیک چه باید کرد؟

در صورتی که نتیجه آزمایش ژنتیک شما مثبت باشد و شما ۳۰ سال به بالا سن داشته باشید معمولا پزشک از شما می خواهد که هر چه زودتر اسکن ام آر آی را انجام بدهید.

در اسکن ام آر آی تصاویر بسیار دقیقی از بافت های داخلی بدن به دست می آید و پزشک میتواند به طور واضح ساختار داخلی تخمدان را مشاهده کند. هدف از انجام این اقدامات شناسایی تومورهای بسیار کوچکی است که در درون تخمدان قرار دارند

در برخی شرایط پزشک انجام نمونه برداری را پیشنهاد می کند که در این حالت نمونه بافت تخمدان تهیه می‌شود و به آزمایشگاه ارسال می گردد تا سرطانی بودن آن ها و میزان پیشرفت بیماری مشخص شود.

گاهی اوقات پزشک هورمون درمانی را برای جلوگیری از پیشرفت سرطان و به خطر افتادن سلامت شما پیشنهاد می کند. به طور کلی در صورت مثبت بودن تست ژنتیک پزشکی از شما می خواهد که به صورت منظم آزمایشات غربالگری را انجام دهید تا اگر دچار بیماری شدید بتواند آن را در مراحل اولیه درمان کند.

سرطان چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی فشار بسیار زیادی را به فرد وارد می کند اگر یکی از اعضای خانواده‌تان دچار سرطان شده است باید بتوانید او را به خوبی درک کنید و به لحاظ روحی به او دلداری و امید بدهید. به او ثابت کنید که همیشه در کنارش خواهید بود و از حمایت بی دریغ شما بهره مند خواهد شد.

بیشتر بدانید : 

 

به این نوشته امتیاز دهید: