آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | علم فارماکوژنتیک  موثر بر درمان

علم فارماکوژنتیک  موثر بر درمان

فارماکوژنتیک  موثر بر درمان

از مدت­ها قبل مشخص شده است که پاسخ به درمان دارویی در میان جمعیت عمومی متفاوت می ­باشد. برخی افراد ممکن است تاثیرات شدید دارو را تجربه کنند در حالیکه در افراد دیگر اینگونه نمی­ باشد و داروهایی که در بعضی افراد باعث بهبود بیماری می­شود در افراد دیگر بی اثر می­باشد. پیشرفت سریع در تحقیقات علمی منجر به افزایش آگاهی عمومی افراد از تست­های ژنتیکی و فارماکوژنتیک گردیده است.

فارماکوژنتیک (Pharmacogenetic) مطالعه­ ی عوامل ژنتیکی است که در یک فرد خاص بر روی متابولیسم، انتقال دارو و یا رسپتورهای دارو موثر است. تغییرات ژنتیکی باعث می­شوند که پاسخ افراد به درمان دارویی متفاوت باشد. این تغییرات ژنتیکی موجب می­شوند که برخی افراد حساسیت بیشتر و یا کمتری به داروهای خاصی نشان دهند که در مقابل باعث افزایش احتمال این می­شود که دارو در آن فرد موثر واقع نشود و یا واکنش­های جانبی ایجاد نماید.

فارماکوژنتیک علم مطالعه دارو ها و بررسی اثر متقابل دارو ها و ژنوتیپ افراد است. دارو های یکسان اثرات متفاوتی در افراد مختلف دارند، برخی افراد برای دستیابی به اثر درمانی مشابه با دیگران به دوز کمتر یا بیشتری از دارو نیاز دارند. به عنوان مثال، گمان می­رود که در ایالات متحده هر ساله بیش از 100 هزار مرگ و میر به علت اثرات جانبی داروهای روتین پرمصرف مشاهده می­ شود.

 آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | فارماکوژنتیک

سن، تغذیه، وضعیت سلامتی، تماس محیطی و درمان همزمان می­تواند به طور قابل ملاحظه­ ای در این فرآیند دخالت داشته باشد. هرچند که تفاوت­ های وراثتی جزء مهمترین عوامل پیش­گویی پاسخ به درمان می­باشد. در طی چند سال اخیر، تحقیقات ژنوم انسان فهم ما را از این فاکتورهای ژنتیکی بهبود بخشیده ­اند.

واریانت ژن­های دخیل در فرآیندهایی نظیر متابولیسم دارویی را می ­توان به آسانی مشخص نمود. این امر منجر به توسعه دانش ما در حوزه ژنتیک ژن­های دیگر در متابولیسم دارو از قبیل جذب و سم­زدایی و همچنین بر روی ژن­های هدف فارماکوژنتیک دارو شده است. مشخص شده است که واریانت­های ژنتیکی مشخص، پلی­مورفیسم­ها با تغییر در پاسخ به درمان بین افراد دخالت دارد.

این تغییر از نقایص متعدد شامل نقص در آنزیم­های متابولیسم کننده دارو با افزایش سمومیت وابسته به دوز تا افزایش فعالیت آنزیمی منجر به کاهش غلظت دارو و کاهش پاسخ به درمان می ­باشد.

آزمایش فارماکوژنتیک چیست ؟

به این نوشته امتیاز دهید: