تست pcr کرونا اصفهان | سویه جدید امیکرون و تشخیص با تست PCR

سویه جدید امیکرون و تشخیص با تست PCR

جهش سویه امیکرون ویروس کرونا

در سوم آذرماه ۱۴۰۰، دانشمندان در آفریقای جنوبی سویه جدیدی از کرونا به نام سویه امیکرون (B.1.1.529) را به سازمان بهداشت جهانی (WHO) معرفی کردند. اما سویه امیکرون ویروس کرونا چیست؟ میزان سرایت پذیری، کشندگی و اثربخشی واکسن ها در برابر آن چقدر می باشد؟

ویروس ها به طور دائم در حال جهش هستند؛ و اکثر این جهش ها در بدن افرادی که واکسینه نشده اند رخ می دهند. به همین جهت است که در آفریقای جنوبی که هنوز درصد بالایی از مردم آن واکسینه نشده اند. شانس این جهش ها بیشتر می باشد و تا زمانی که اکثر مردم جهان واکسینه نشوند. امکان کنترل پاندمی به طور کامل وجود ندارد. برخی از این جهش ها به اندازه ای مختصر هستند که تغییر قابل توجهی در ساختار ویروس ایجاد نمی کنند. اما برخی جهش ها نیز تغییرات قابل توجهی در ساختار ویروس ایجاد می کنند که این تغییرات می توانند مفید یا آسیب رسان باشند.

تست pcr کرونا اصفهان | ابتلا به کرونا به ژنتیک مرتبط است ؟

جهش امیکرون ویروس کرونا تغییرات اساسی در گلیکوپروتئین اسپایک که نقش آنتی ژنیک اصلی ویروس را داشته . همچنین قابلیت اتصال به گیرنده سطح سلول را بر عهده دارد، داشته است. به گونه ای که این جهش ها منجر به تغییر حداقل ۳۰ آمینو اسید، سه حذف و یک اضافه شدن در گلیکوپروتئین اسپایک شده اند. و متاسفانه حداقل ۱۵ تا از این آمینو اسیدهای تغییر یافته در بخش RBD یا آنتی ژن متصل شونده به گیرنده سطحی سلولی انسان می باشند.

تشخیص سویه Omicron کرونا با تست PCR

حال پس از تشریح این موضوع که جهش امیکرون چیست، لازم است ذکر نماییم که خوشبختانه تشخیص سویه Omicron کرونا با تست PCR همانند سویه های قبلی امکان پذیر بوده و حتی برخی جهش ها در سویه Omicron امکان تشخیص راحت تر و افتراق آسان تر آن با سویه های قبلی مانند جهش دلتا و جهش لامبدا را فراهم کرده اند.

اگر چه شواهدی مبنی بر ابتلا به بیماری شدیدتر با سویه امیکرون هنوز گزارش نشده است. اما به نظر می رسد میزان انتقال پذیری سریع تری نسبت به سویه های قبلی داشته باشد. و لذا توصیه به واکسیناسیون گسترده و شست و شوی مکرر دست ها و صورت و رعایت حداقل فاصله یک متر با دیگران و استفاده از ماسک به خصوص در مکان های بسته و مکان هایی که تهویه مناسبی ندارند. در تمامی افراد بزرگتر از ۲ سال، می توانند در پیشگیری از ابتلا به سویه جدید ویروس کرونا کمک کننده باشند.

 

ارتباط با ما 

به این نوشته امتیاز دهید: