تست pcr کرونا اصفهان | رژیم غذایی متعادل در بیماران مبتلا به سرطان پستان

ارتباط تنوع ژنتیکی و نوع تغذیه

ویژگی های فردی هر یک از ما به صورت رمزهایی درون سلول های بدن ما ذخیره شده اند و این ویژگی ها در قالب تفاوتهای فردی و به صورت تنوع در رمزهای ژنتیکی سلول های خود را نشان می دهند. در حقیقت تنوع پاسخ بدن ما به رویدادهای محیطی، حاصل همین تنوع ژنتیکی است و یکی از این موضوعات، حوزه رژیم غذایی و پاسخ های بدن ما نسبت به انواع خوراکی ها و مواد غذایی است. در بهترین آزمایشگاه ژنتیک اصفهان با ما همراه باشید تا در مورد ارتباط تنوع ژنتیکی و نوع تغذیه مطالب مفیدی را به شما ارائه دهیم.

تنوع ژنتیکی و رابطه آن با تغذیه

امروزه به راحتی می توان ژنوم انسان را توالی یابی کرد و تک تک واریانت های ژن را در جمعیت های مختلف شناسایی کرد و این امر امکان تشخیص برخی منابع ژنتیکی که به صورت سلیقه ای به غذا پاسخ می‌دهند را فراهم می کند. این امر یعنی اجازه استفاده از یک تغذیه  منحصر به فرد خواهد بود.

از این شاخه علم که به اسم ” نوتری ژنتیک” نامیده می شود (تعامل بین تغذیه و ژنتیک)، اطلاعات مهمی بدست می آید که برای سلامتی هر کدام از ما استفاده می شود.

آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | اپی ژنتیک و سلامتی

افشای نسبی ژنتیکی چاقی انسان از تشخیص ژنهایی که توده بدن ، رسوب چربی و متابولیسم چربی ها و قندها را کنترل می کنند. بدست می آید. این ژنها، اگر به دلایل مختلف ژنتیکی، بصورت مطلوب کار نکنند. می توانند به رشد اضافه وزن یا حتی چاقی کمک کنند. شناخت دقیق تر تغییرات ژنتیکی موجود در ژنهای ما، این اجازه را می دهد. تا در جهت کمک به متخصصان حوزه بهداشت جهت اعمال یک رژیم غذایی ” شخصی” و موثر اقدام کنند.

تغییرات ژنتیکی به ما کمک می کند تا درک کنبم چرا در برخی افراد چربی ها نسبت به کربوهیدراتها سوخت و ساز بهتری دارند ویا رابطه میزان کالری ها ی ورودی به بدن و توازن این کالری ها با اضافه وزن بدن ما کدام است. این شاخص ها  همچنین توضیح می دهند که چرا افرادی با تنوع ژنتیکی خاص، به راحتی با انجام فعالیت فیزیکی، موفق به کاهش چربی های اضافه و در نتیجه کاهش وزن می شوند، حال آنکه برخی مسیر دشوارتری پیش رو دارند.

بیشتر بدانید: تشخیص مشکلات ژنتیکی در کودکان

تست pcr کرونا اصفهان | با مزیت های مزایای تست سلامت ژنتیکی آشنا شوید ؟ 

اما در همین راستا، بروز تغییرات دیگر همان ژن که مرتبط با تجمع هر چه بیشتر بافت چربی است. حتی در مقابل فعالیت شدید فیزیکی مقاوم می باشد. و فرد را از مزایای آن محروم می کند. در هر حال تا آنجا که موارد منع خاصی وجود نداشته باشد.

همه ما از وجود آلرژی ها و حساسیت های غذایی بین خود و خانواده  با خبریم ولی باید توجه داشت. که مبنای اصلی بسیاری از این حساسیت هست .و عدم تحمل مواد غذایی رویدادهای ژنتیکی است. بنابراین مثال کاربردی دیگر از نوتری ژنتیک، شناخت حساسیت های خاص غذایی می باشند. به طور نمونه کافئین نه تنها در قهوه، بلکه در محصولات غذایی دیگر مثل شکلات، چای و نوشابه های گازدار موجود می باشد.

افرادی که کافئین را به آرامی متابولیز می کنند. ناقل یک واریانت خاص ژن CYP1A2 می باشند. و خطر انفارکتوس و دیگر اثرات منفی بر روی بدن بر اساس تعداد فنجان قهوه ، بالا می روند.( با مصرف دو فنجان در روز، بیشتر از 200 میلی گرم کافئین مصرف می کنند). بر عکس افرادی با تنوع مناسبتر ژن CYP1A2 (متابولیز سری)، دارای حساسیت کمتری نسبت به این اختلال خواهند بود.

امروزه مراکز معتبر بین المللی و آزمایشگاهی در سطح جهان با توسل به پزشکی شخصی. و با استفاده از تکنیک های نوتری ژنتیک نسبت به تدوین پروتوکل های مناسب برای کنترل وزن و اندام افراد و اقدام می کنند. که در نهایت منجر به تنظیم سوخت و ساز، عدم بروز حساسیت و تحمل غذایی و نیز بهداشت تغذیه افراد می شود. آزمایشگاه‌های تخصصی با انجام آزمایش‌های ژنتیکی مثل سل فری و سایر موارد تمامی عوامل را بررسی می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)