آزمایشگاه ژنتیک اصفهان در مورد مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج چه می دانید؟

در مورد مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج چه می دانید؟

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

به طور کلی مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج فرآیندی است که تمامی سوابق مربوط به سلامتی و بیماری اعضای خانواده را مورد ارزیابی قرار می دهد و به همین منظور آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج تجویز می گردد. در این گونه آزمایش های نمونه های از خون و بافت بدن برداشته می شود تا با کمک فناوری های نوین و آنالیز های پیشرفته بتوان تعیین کرد که آیا شما همش و فرزندتان در معرض خطر ابتلا به بیماری های خاصی هستید یا خیر؟

بهتر است در ابتدا بدانید آزمایش های ژنتیکی نتایج بسیار پیچیده ای به دنبال دارند و برای خوانش تمامی نتایج آن ها باید از فردی متخصص و کاربلد در این زمینه کمک گرفت در غیر این صورت با مشتی داده های اشتباه مواجهه می شویم. اغلب مشاوران ژنتیکی به توضیح تمامی الگوریتم های وراثتی، تشخیص و احتمال بروز اختلال در فرزندان تان، و پیشنهاد برا یانجام سایر آزمایش های مرتبط می پردازند و به طور کلی مشاوران ژنتیکی وقایع احتمالی را در نظر می گیرند.

خوشبختانه این نوع از آزمایشات ژنتیکی در کشور ما روز به روز پیشرفت کرده و به طوری که از گذشته تا کنون شاهد رشد دانش عموم افراد در این خصوص هستیم و البته مراجعه برای انجام این آزمایش نیز افزایش یافته است. هدف از انجام آزمایش قبل از ازدواج جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری های ارثی و ژنتیکی است و اغلب افرادی که از آینده خود و فرزندانشان نگران هستند از این دست خدمات آزمایشگاه های معتبر کشور بهره مند می شوند. علاوه بر آن ها زوجینی که ازدواج فامیلی داشته اند بیش از سایر افراد به انجام مشاوره های ژنتیکی قبل از ازدواج روی می آورند.

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج چه مزایای دارد؟

یکی از مهم ترین فوائدی که مشاوره ژنتیک برای افراد به ارمغان می آورد این است که پیش از ازدواج به یک آگاهی و بینشی درمورد سلامت و وضعیت جسمی خود و فرزندان شان در آینده می رسند. یکی دیگر از مزیت های مهم آن که به عنوان هدف اصلی آن نیز شمرده می شود،  ریشه کن کردن بیماری های مربوط به تالاسمی است.


مطالب پیشنهادی : 

به این نوشته امتیاز دهید: