علائم کرونا در کودکان

کرونا ویروس دیگر در کودکان، کم‌علامت نیست!

محدودیت‌ها باید قبل از شروع پیک اعمال می‌شد !

دبیر انجمن متخصصین بیماری های عفونی و گرمسیری در ارتباط با وضعیت شیوع کرونا ویروس و واریانت امیکرون در کشور گفت : پیش بینی ها از وضعیت کرونا در هفته های آینده بستگی به این دارد که در چند روز آینده اوضاع چه طور پیش برود. چندروزی است از نظر تعداد بستری ها مقداری ثبات پیدا کرده ایم و روند بستری ها افزایشی نبوده است که یک نکته مثبت است.

در واقع درست است که تعداد موارد مثبت بیماری در حال افزایش است اما بستری ها چندروزی است که ثبات پیدا کرده است. اگر این ثبات به سمت کاهش برود نشان می‌دهد احتمالا پیک را رد کرده ایم و در مسیر کاهش افتاده ایم اما اگر این مساله موقت و گذرا باشد و دوباره موارد بستری افزایش پیدا کند، در یک یا دو هفته آینده با پیک بسیار شدیدی مواجه خواهیم شد و تمام اینها بستگی به میزان بستری ها در هفته جاری دارد.

تست pcr کرونا اصفهان | مراقبت از کودکان در برابر شیوع ویروس امیکرون

او در پاسخ به این سوال که با توجه به شدیدتر شدن پیک اومیکرون نسبت به دلتا در کشورهای اروپایی و آمریکایی، این اتفاق در ایران نیز رخ خواهد داد، گفت: به نظر می‌رسد برخلاف آمریکا در ایران پیک امیکرون از دلتا بدتر نخواهد شد. پیک دلتا در آمریکا مانند ما شدید نبود. شدت پیک پنجم در ایران بالا بود و واکسیناسیون را نیز در زمانی نزدیک به پیک دلتا در کشور انجام دادیم. در صورتی که در آمریکا واکسیناسیون بسیار زودتر از ما شروع شده بود و پس از آن به تدریج آنتی بادی شان را از دست داده بودند و زمانی که به پیک امیکرون رسیدند، عملا میزان آنتی بادی آنها بسیار پایین بود و نیاز داشتند در تعداد بسیار بالایی دز بوستر تزریق کنند درحالی که جمعیت بسیار بالایی در این کشور هنوز دز بوستر را تزریق نکرده بودند.

رمضانی گفت: درمورد ایران در زمان شروع پیک اومیکرون چندان زمان زیادی از واکسیناسیون گسترده در کشورمان نگذشته بود.

او در ارتباط با برقراری محدودیت ها در کشور افزود: شاید قبل از اینکه وارد پیک شویم، محدودیت ها و افزایش دز بوستر می توانست نقش داشته باشد، اما زمانی که وارد پیک شدیم، معمولا چندان تعطیلی ها و قرنطینه های گسترده و سراسری نمی تواند از پیش رفتن پیک جلوگیری کند. هرکدام از اقدامات باید پیش از این انجام می‌شد. اما منظور از این مساله به هیچ وجه این نیست که تجمعات برگزار شده و تمامی برنامه ها و مراسم های غیر ضروری تاثیری در سرعت پیک ندارد.

ما درحال حاضر بیشتر به این نیاز داریم بر گروه های پرخطر مانند افراد مسن تاکید کنیم که تا حد ممکن از منزل خارج نشده و خودشان را در معرض بیماری قرار ندهند زیرا بیشترین گروهی هستند که از این پیک آسیب می‌بینند. مهم است مردم نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند که از بروز بیماری در آنها جلوگیری شود.

تست pcr کرونا اصفهان | کرونا ویروس دیگر در کودکان

رمضانی در ارتباط با بروز کرونا در کودکان گفت: سویه ووهان بسیار در کودکان کم علامت بود و موارد مرگ و میر در آنها بسیار کم بود. اما پس از آن در پیک دلتا این موارد بیشتر شد و در پیک اومیکرون می‌بینیم باز هم بیشتر شده و کودکان، نوجوانان و به طور کلی افراد جوان تر مبتلا می‌شوند و کرونا در کودکان دیگر بیماری کم علامت محسوب نمی‌شود.

درحال حاضر کودکان هم مانند افراد بالغ می‌توانند بدحال و بستری شوند. احتمال دارد یکی از دلایل این مساله این باشد که کودکان مجاری تنفسی حساستری نسبت به افراد بالغ دارند و علامت هایی مانند خروسک در آنها ایجاد می‌شود که نیاز به مراجعه به بیمارستان و گاهی بستری پیدا می‌کنند. به خصوص به این دلیل که گروه وسیعی از کودکان واکسینه نشده اند این بیماری در آنها جدی است و می‌بینیم میزان مراجعان آنها نیز بسیار بیشتر شده است.

 

بیشتر بخوانید : 

ارتباط با ما 

به این نوشته امتیاز دهید: