تشخیص ژنتیکی سرطان ها با دانستن جهش در هر فرد

تشخیص ژنتیکی سرطان ها با دانستن جهش در هر فرد

تشخیص ژنتیکی سرطان ها

بعضی از سرطان ها مانند سرطان سینه ارثی می باشند. مشخص شده است که در سرطان سینه و تخمدان یکی از ژنهای BRCA1 و یا BRCA2 ممکن است جهش پیدا کرده باشد. در مواردی که سرطان سینه و یا تخمدان ارثی باشد احتمال وقوع در فرزندان 50% می باشد. لذا امروزه در خانواده هایی که بیش از دو نفر دچار سرطان سینه و یا تخمدان و یا هردو شده اند بهتر است فرد مبتلا مورد آزمایش ژنتیکی برای ژنهای فوق قرار گیرند. و بعد از مشخص شدن نوع جهش ژنی بقیه افراد به ظاهر سالم برای تعیین وضعیت خود مورد آزمایش قرار می گیرند.

ده درصد سرطانهای سینه ارثی هستند. هر گاه در خانواده یکی یا چند حالت زیر اتفاق بیافتد احتمال ارثی بودن سرطان بیشتر است. در 80 درصد موارد ارثی یکی از دو ژن BRCA1 یا BRCA2 درگیر هستند. فردی که ناقل جهش در یکی از این دو ژن باشد به احتمال 50 درصد ژن معیوب را به فرزندان خود منتقل می کند. فردی که این ژن را دریافت می کند به احتمال زیاد در سنین پایین تر مبتلا به سرطان سینه یا تخمدان یا هردو می شود. معمولا در چنین افرادی سرطان دو طرفه می باشد و با درگیری یکی از سینه ها احتمال درگیر شدن طرف دیگر زیاد است.

سرطان (یعنی سرطان سینه یا تخمدان یا هردو) در مادر و دخترها، سرطان در چند خواهر، سرطان در چند خاله و خواهر زاده، سرطان سینه در مردان، سرطان در چندین دختر خاله، سرطان دو طرفه در سینه و تخمدان و …

آزمایشگاه ژنتیک اصفهان | توالی یابی نسل جدید

فایده دانستن جهش در یک فرد چیست؟

هرگاه مشخص شد که فردی واجد جهش در یکی از دو ژن BRCA1 و یا BRCA2 می باشد چند پیشنهاد به وی می شود. یکی اینکه اگر از زمان بچه دار شدن وی گذشته باشد و یا دیگر قصد بارداری ندارد توصیه می شود که هر دو سینه های خود را با جراحی برداشته و با روش جراحی آنرا بازسازی کند. چنین کاری در چند سال پیش توسط هنرپیشه معروف آمریکایی به نام آنجلینا جولی صورت گرفت و در سال 2013 خبر ساز شد. وی هردو سینه خود را جراحی کرد و با بازسازی به زندگی عادی برگشته است. البته در مواردی برداشتن تخمدانها نیز توصیه می شود.

راه دوم برای زنان جوان و دختران با نتیجه مثبت ژنتیکی (یعنی واجد جهش مخرب هستند) این است که اولا تحت نظر پزشک باشند و زمان ازدواج و بچه دار شدن خود را به تاخیر نیانداخته و بعد از طی این مراحل مانند بالا عمل کنند. حالت سوم مراقبت شدید و تحت نظر پزشک بودن است ولی ظاهرا در مواردی ممکن است این مراقبت جواب 100% ندهد و خانم زمانی به پزشک مراجعه کند که سرطان ایجاد و پیشرفت کرده باشد. لازم است خانم هایی که نتیجه آزمایش ژنتیکی آنها مثبت است با پزشک متخصص و جراح با سابقه مشاوره داشته باشد.

مطالب پیشنهادی مرتبط : 

ارتباط با آزمایشگاه ژنتیک اصفهان 

به این نوشته امتیاز دهید: