آزمایش ازدواج فامیلی

آزمایش ازدواج فامیلی (ضرورت آزمایش ژنتیک در ازدواج فامیلی)

آزمایش ازدواج فامیلی یکی از مهم ترین قدم ها برای شروع زندگی مشترک است. شاید از خود تا حالا پرسیده باشید که آزمایش ازدواج فامیلی چیست و چرا این آزمایش را انجام می‌دهند؟ در واقع آزمایش ازدواج فامیلی یا به اصطلاح پزشکی، آزمایش ژنتیک در ازدواج فامیلی، آزمایشی هزینه‌بر اما ضروری و لازم است که از بسیاری از بیماری‌های مادرزادی جلوگیری می‌کند و امکان تولد نوزادانی با نقص مادرزادی را به حداقل می‌رساند که در این مقاله از بهترین آزمایشگاه ژنتیک اصفهان به بررسی آن می‌پردازیم.

آزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی چگونه است؟

قبل از انجام آزمایش ازدواج فامیلی ابتدا فرد باید مورد مشاوره در مورد چگونگی آزمایش ازدواج فامیلی قرار بگیرد. مشاوره ژنتیک باید توسط پزشک متخصص ژنتیک یا پزشک آموزش دیده دارای مجوز فعالیت مشاوره ژنتیک، انجام گیرد. یکی از عوامل مهم افزایش بیماری‌های ژنتیک، ازدواج فامیلی محسوب می‌شود که می‌توان با آزمایش ژنتیک ارزان قبل از ازدواج، از تولد این بیماران پیشگیری کرد.

البته باید گفت با پرداخت هزینه آزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی، از بسیاری از عواقب این بیماری درمورد خود زوجین و احتمال بروز ناباروری و سقط و در مورد بیماری های مربوط به جنین جلوگیری خواهد شد. در کشور ایران ازدواج فامیلی مانند ازدواج پسر عمو-دختر عمو و دختر خاله-پسر خاله بسیار رایج است. اگر در شجره فامیلی و خویشاوندان نزدیک دو طرف بیماری شناخته شده ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی یا ناهنجاری‌های عمده وجود نداشته بود، انجام این ازدواج بلامانع است.

لازم است که قبل از ازدواج با مشاور ژنتیک، در مورد مسائل ژنتیکی مشورت شود تا عوامل خطر را به خوبی بشناسید. با مشاوره درست شما اطلاعات طبی مستقیم در زمینه ژنتیک را کسب خواهید کرد. علاوه بر این اطلاعات ژنتیکی در اختیار بیماران و خانواده های آنان نیز قرار می‌گیرد. بهرحال اگر به هر دلیلی قبل از ازدواج فامیلی آزمایش های ژنتیکی را انجام نداده بودید، می توانید با انجام آزمایش سل فری از سلامت جنین خود در دوران بارداری مطمئن شوید. در ادامه این مقاله از کاریوژن با ما همراه باشید تا در مورد آزمایش ازدواج فامیلی اطلاعات مفیدی را به دست آورید.

آزمایش ازدواج فامیلی چیست؟

کدام ازدواج فامیلی خطرناک است؟

چه چیزی باعث می‌شود که ازدواج فامیلی خطرناک باشد؟ یکی از ناراحت کننده‌ترین مشکلاتی که ممکن است در ازدواج‌های فامیلی به وجود آید، وجود ژن‌های مشترک میان زن و مرد است. به همین علت در ازدواج فامیلی، به دلیل تشابه ژنی، خطر به دنیا آمدن نوزادی با اختلالات ذهنی و جسمی بسیار زیاد است. احتمال به وجود آمدن ناهنجاری ژنتیکی، مانند عقب ماندگی ذهنی و جسمی نوزاد برحسب درجه خویشاوندی متفاوت است؛ اما با توجه به پژوهش‌های بسیاری که در این مورد صورت گرفته است، باید گفت که ازدواج با اقوام درجه یک ریسک بالاتری نسبت به ازدواج با دیگر خویشاوندان دارد.

ضرورت انجام مشاوره پزشکی قبل از ازدواج

ازدواج فامیلی در صورتی که زوجین در خانواده خود بیماری‌های ژنتیکی، سابقه نازایی، سقط و مرده زایی داشته باشند، احتمال تولد نوزاد بیمار را افزایش می‌دهد. پس لازم است زوجین قبل از ازدواج نزد مشاوره ژنتیک روند تا از شیوع بیماری‌های ژنتیکی و انواع معلولیت‌ها پیشگیری کرد. برای پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی، باید ازدواج‌های فامیلی کنترل شده باشند و پس از طی مراحل آزمایش و مشاوره‌های ژنتیکی باشد.

مشاوره ژنتیکی، با ارائه اطلاعات از خانواده‌های در معرض خطر، داشتن اختلالات ژنتیکی یا خانواده‌هایی که دارای اعضای مبتلا به نقایص مادرزادی یا اختلالات ژنتیکی هستند، حمایت می‌کند. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر حتما مقاله آیا ازدواج فامیلی نیازمند انجام مشاوره ژنتیک می باشد، را مطالعه کنید.

چه کسانی قبل از ازدواج باید آزمایش ازدواج فامیلی بدهند؟

عوامل ژنتیک باعث بروز نیمی از معلولیت‌ها می‌شوند و نیم دیگر آن مربوط به عوامل غیر ژنتیک است. افراد بهتر است قبل از ازدواج و اگر ازدواج نموده باشند قبل از بارداری، و اگر باردار باشند قبل از تولد فرزند به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند. عواملی را که سبب افزایش معلولیت کودک می‌شوند را بررسی نمایند.

ازجمله موارد غیرژنتیک موثر بر معلولیت عوامل محیطی، آلودگی‌ها، مسمومیت‌ها، مواد بیولوژیک یا شیمیایی می‌باشند. دیابت، تیروئید، روماتیسم و عفونت مادران می‌تواند بر سلامت مادر و جنین (در آزمایش ژنتیک جنین قابل مشاهده است) تاثیر گذار باشد که با مراقبت‌های معمول در زمان بارداری و آزمایش ژنتیک بارداری می‌توان از این بیماری ها جلوگیری کرد.

هزینه آزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی

آزمایش DNA و ازدواج فامیلی

آزمایش های DNA اطلاعات زیادی را در مورد ژن های تشکیل دهنده هر فرد به ما می دهند. ازط جمله مواردی که مشخص میکنند این است که نشان می دهد شما بیماری خاصی دارید یا خیر. برای مثال تست های ژنتیکی می تواند نشاندهنده بیماری هایی که احتمال بروز آن ها در شما را دارد، باشد. انواع مختلفی از آزمایش های DNA وجود دارد که هرکدام می تواند با بررسی DNA، کروموزوم و پروتئین ها مشکلات و ناهنجاری های ژنتیکی فرد را تشخیص دهد. از همین رو قبل از ازدواج به زوجین توصیه می شود تا به انجام آزمایش های ژنتیکی اقدام کرده و از سلامت خود مطمئن شوند. به ویژه افرادی که قصد ازدواج فامیلی دارند.

هزینه آزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی

هزینه آزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی در ایران دارای نرخ مشخصی نیست و هر آزمایش در بازه مشخصی معین شده است و مواردی هم شامل بیمه می‌شود. البته با داشتن پوشش بیمه‌ای به طور تمام و کمال، بیمه از هزینه‌های چند برابر بعدی جلوگیری خواهد کرد. با هزینه به نسبت پایین فرد می‌تواند از تولد جنینی که مشکل ژنتیکی دارد جلوگیری کند.

سوالات متداول

برای انجام آزمایش ازدواج فامیلی باید ناشتا بود؟

خیر نیازی نیست.

آیا انجام آزمایش ژنتیک در ازدواج فامیلی در رابطه دور هم نیاز است؟

در ازدواج فامیلی، درجه نسبیت از 5 به بعد ریسکی مانند ازدواج غیرفامیلی دارد.

آیا آزمایش ژنتیک در ازدواج بارداری تحت پوشش بیمه است؟

خیر هیچ پوشش بیمه ای برای این آزمایش وجود ندارد.

آزمایش ازدواج فامیلی چه زمانی باید انجام شود؟

قبل از ازدواج - یا بعد از ازدواج قبل از بارداری

در ازدواج فامیلی چه بیماری هایی جنین را تهدید میکند؟

بیماری های ژنتیکی با وراثت اتوزوم مغلوب

در ازدواج فامیلی اگر فرزند اول سالم باشد، احتمال دارد فرزند دوم بیمار باشد؟

اگر فرزند اول سالم باشد از خطر ابتلا و ریسک فرزند دوم نمیکاهد.

4.4/5 - (13 امتیاز)

سایر نوشته های مطلوب ...

نوشته های محبوب