آزمایش ژنتیک در ازدواج فامیلی

آزمایش ازدواج فامیلی (ضرورت آزمایش ژنتیک در ازدواج فامیلی)

آزمایش ازدواج فامیلی یا به اصطلاح پزشکی، آزمایش ژنتیک در ازدواج فامیلی آزمایشی هزینه بر اما ضروری و لازم است که از بسیاری از بیماری های مادرزادی جلوگیری میکند و امکان تولد نوزادانی با نقص مادرزادی را به حداقل می رساند.

قبل از انجام آزمایش ژنتیک در ازدواج فامیلی ابتدا فرد باید مورد مشاوره قرار گیرند. مشاوره ژنتیک باید توسط پزشک متخصص ژنتیک یا پزشک آموزش دیده دارای مجوز فعالیت مشاوره ژنتیک، انجام گیرد. یکی از عوامل مهم افزایش بیماری های ژنتیک، ازدواج فامیلی محسوب می شود که می توان با آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج از تولد این بیماران پیشگیری کرد. 

در کشور ما ازدواج فامیلی مانند ازدواج پسر عمو- دختر عمو و دختر خاله – پسر خاله بسیار رواج دارد. در صورتی که در شجره فامیلی و خویشاوندان نزدیک دو طرف بیماری شناخته شده ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی یا ناهنجاریهای عمده وجود نداشته باشد، این ازدواج بلامانع است؛ اما لازم است که قبل از ازدواج با مشاوره ژنتیک، مشورت شود تا عوامل خطر را بررسی کند. اطلاعات طبی مستقیم در زمینه ژنتیک در این مشاوره، در اختیار بیماران و خانواده های آنان قرار می گیرد.

بیشتر مطالعه کنید : آیا ازدواج فامیلی نیازمند انجام مشاوره ژنتیک می باشد ؟

ضرورت انجام مشاوره پزشکی قبل از ازدواج

ازدواج فامیلی در صورتی که زوجین در خانواده خود بیماری های ژنتیکی، سابقه نازایی، سقط و مرده زایی داشته باشند، احتمال تولد نوزاد بیمار را افزایش می دهد. پس لازم است زوجین قبل از ازدواج نزد مشاوره ژنتیک روند تا از شیوع بیماریهای ژنتیکی و انواع معلولیت ها پیشگیری کرد.

برای پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی، باید ازدواجهای فامیلی کنترل شده باشند و پس از طی مراحل آزمایش و مشاوره های ژنتیکی باشد. مشاوره ژنتیکی، با ارائه اطلاعات از خانواده های در معرض خطر، داشتن اختلالات ژنتیکی یا خانواده هایی که دارای اعضای مبتلا به نقایص مادرزادی یا اختلالات ژنتیکی هستند، حمایت می کند.

آزمایش ازدواج فامیلیچه کسانی قبل از ازدواج باید آزمایش ازدواج فامیلی بدهند؟

عوامل ژنتیک باعث بروز نیمی از معلولیت ها می شوند و نیم دیگر آن مربوط به عوامل غیر ژنتیک است. افراد بهتر است قبل از ازدواج و اگر ازدواج نموده باشند قبل از بارداری، و اگر باردار باشند قبل از تولد فرزند به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند. عواملی را که سبب افزایش معلولیت کودک می شوند را بررسی نمایند. ازجمله موارد غیرژنتیک موثر بر معلولیت عوامل محیطی، آلودگی ها، مسمومیت ها، مواد بیولوژیک یا شیمیایی می باشند. دیابت، تیروئید، روماتیسم و عفونت مادران می تواند بر سلامت مادر و جنین تاثیر گذار باشد که با مراقبت های معمول در زمان بارداری می توان از این بیماری ها جلوگیری کرد.

سوالات متداول

برای انجام آزمایش ازدواج فامیلی باید ناشتا بود؟

خیر نیازی نیست.

آیا انجام آزمایش ژنتیک در ازدواج فامیلی در رابطه دور هم نیاز است؟

در ازدواج فامیلی، درجه نسبیت از 5 به بعد ریسکی مانند ازدواج غیرفامیلی دارد.

آیا آزمایش ژنتیک در ازدواج بارداری تحت پوشش بیمه است؟

خیر هیچ پوشش بیمه ای برای این آزمایش وجود ندارد.

آزمایش ازدواج فامیلی چه زمانی باید انجام شود؟

قبل از ازدواج - یا بعد از ازدواج قبل از بارداری

در ازدواج فامیلی چه بیماری هایی جنین را تهدید میکند؟

بیماری های ژنتیکی با وراثت اتوزوم مغلوب

در ازدواج فامیلی اگر فرزند اول سالم باشد، احتمال دارد فرزند دوم بیمار باشد؟

اگر فرزند اول سالم باشد از خطر ابتلا و ریسک فرزند دوم نمیکاهد.

 


مشاوره ژنتیک آنلاین و تلفنی (غیر حضوری)

 

 

5/5 - (3 امتیاز)

سایر نوشته های مطلوب ...

نوشته های محبوب