بررسی Her2 در بیماران سرطان سینه | آزمایشگاه ژنتیک اصفهان

بررسی Her2 در بیماران سرطان سینه

بررسی Her2 در بیماران سرطان سینه

بررسی Her2 در بیماران سرطان سینه : سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان و شایعترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان 20 تا 59 ساله می باشد. این سرطان 29 %از تمامی سرطانهای تازه تشخیص داده شده در زنان را شامل می شود و مسئول 14 %مرگ و میر مرتبط با سرطان در زنان می باشد در این نوع سرطان، پیش آگهی و انتخاب نوع درمان بستگی به عوامل متعددی از جمله درگیری غده های لنفاوی زیر بغل، گیرنده استروژن و گیرنده پروژسترون دارد. ژن های متفاوتی در ایجاد وپیشرفت سرطان سینه دخالت دارند.

بررسی Her2 در بیماران سرطان سینه | آزمایشگاه ژنتیک اصفهان

 

از جمله فاکتورهای مطرح در پیش آگهی

جهش در ژن HER2 است. توسعه ورشد تومور در گروهی از بیماران وابسته به تکثیر ژن HER2می باشد. دربین بیماران جدید 15 تا20 درصد به این گروه تعلق دارند. افزایش بیان پروتئین HER2 در نتیجه تکثیر یا آمپلیفیکاسیون ژنی منجر به افزایش مولکول های علامت دهنده رشد و در نتیجه رشد تومورها و پیشرفت سریع تر سرطان سینه می گردد. البته این جهش عامل سرطان های دیگر مانند تخمدان، معده و رحم نیز می تواند باشد.

تست HER2 در بیماران مبتلا به سرطان سینه

برای تعیین پیشرفت بیماری و تشخیص مناسب بودن درمان هرسپتین (Herceptin therapy) انجام می گیرد.
این مساله که هرسپتین درمانی باید فقط برای بیماران HER2 مثبت انجام شود یک نکته بسیار مهم است زیرا علاوه بر گران بودن با ضایعات قلبی نیز همراهی دارد. برای تومورهای HER2 منفی استفاده از هرسپتین نه تنها سودمند نمی باشد بلکه زیان بار نیز هست.

تست HER2

معمولا روی نمونه بیوپسی انجام می گیرد. در مرحله اول با استفاده از روش ایمونو هیستوشیمی یا IHC مقدار پروتئین HER2 موجود در نمونه اندازه گیری می شود. مواردی که تست IHC منفی است نیاز به اقدام دیگری نمی باشد. ولیکن اگر نتیجه این آزمایش کمتر از 3 مثبت باشد و به طور اخص در مورد موارد با نتیجه 2 مثبت، بایستی با آزمایش مکمل و دقیقتر تکنیکهای هیبریداسیون درون سلولی CISH یا FISH مورد تایید قرار بگیرد.

تکنیک FISH یا CISH

برای اندازه گیری دقیق تعداد کپی های موجود از این ژن مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج دو تست ایمونوهیستوشیمی و هیبریداسیون ( FISH یا CISH) ماهیت تکمیل کنندگی یکدیگر را دارند. البته هریک از این آزمایشات جنبه معینی از بیولوژی سرطان سینه را مورد ارزیابی قرار می دهند FISH موقعیت ژن HER2 در داخل هسته را ارزیابی می کند، درصورتیکه IHC افزایش بیان پروتئین گیرنده در سطح سلول را تعیین می نماید. چون افزایش بیان پروتئین HER2 در نتیجه آمپلیفیکاسیون ژنی است، بنابراین وضعیت ژن و پروتئین HER2 در اغلب موارد با یکدیگر همخوانی دارند.

 


آزمایشگاه ژنتیک اصفهان

آدرس: اصفهان، چهارراه آپادانا، جنب بانک تجارت، مجتمع تندیس، طبقه 1

تلفن: 03136412290 – 03136412291 – 09139596095

صفحه اینستاگرام ازمایشگاه ژنتیک اصفهان

 

ارتباط در واتساپ


بیشتر بخوانید:

دلایل بروز بیماری فلج مغزی چیست ؟

پیشگیری از سرطان پستان ارثی

به این نوشته امتیاز دهید: